Tengenenge

Sochařská komunita Tengenenge v Zimbabwe

Sochařská komunita Tengenenge v Zimbabwe

Tengenenge je typickou africkou vesnicí. To, čím se liší od tisíců dalších vesniček rozsetých po jižní Africe, je povolání jejích obyvatel. V Tengenenge žijí takřka výlučně sochaři a sochařky se svými rodinami. Začali se zde usazovat od poloviny 60. let minulého století na popud bílého farmáře, prospektora i bohéma Toma Blomefielda. Dnes jich tu žije a tvoří téměř stopadesát. Většina sochařů bydlí s rodinami přímo v Tengenenge. Někteří sochaři žijí v okolních vesnicích a do Tengenenge docházejí pracovat na svých sochách.

 

 • Sochařská komunita Tengenenge v Zimbabwe

  Sochaře potkáte v Tengenenge na každém kroku

 • Sochařská komunita Tengenenge v Zimbabwe

  Sochy v Tengenenge tesají muži i ženy

 • Sochařská komunita Tengenenge v Zimbabwe

  Jako každá africká vesnice je i Tengenenge plné dětí

 • Sochařská komunita Tengenenge v Zimbabwe

  V Tengenenge se stále udržují původní tradice

Tengenenge – galerie kamenných soch pod širým nebem

Každý ze sochařů má v nejbližším okolí vesnice vyhrazený prostor, kde vystavuje své sochy. To z Tengenenge činí největší galerii kamenných soch pod širým nebem na světě. Je takřka nemožné odhadnout počet soch, které je možné najednou zhlédnout v Tengenenge. Jisté je jen, že jde o tisíce soch.

Za svou jedinečnost vděčí Tengenenge i přírodnímu bohatství ukrytému v kopcích pohoří Great Dyke, na jehož úpatí se vesnice rozprostírá. Pohoří se táhne v délce několika set kilometrů od severu k jihu přes náhorní plošinu centrálního Zimbabwe a je pohořím bohatým na kovové rudy. Dnes Great Dyke obyvatelům Tengenenge nabízí jiné bohatství – zásoby kvalitního kamene vhodného pro sochařskou práci. V nejbližším okolí vesnice se těží hadec (serpentit) i spring stone – tvrdší temně černá varieta hadce.

 

 • Sochařská komunita Tengenenge v Zimbabwe

  Sochy v Tengenenge tvoří neoddělitelnou kulisu

 • Sochařská komunita Tengenenge v Zimbabwe

  Tengenenge je galerií pod širým nebem

 • Sochařská komunita Tengenenge v Zimbabwe

  Tengenenge leží na úpatí pohoří Great Dyke

 • Sochařská komunita Tengenenge v Zimbabwe

  Auta i volský potah to je současnost Tengenenge

Vesnice se budí s ranním rozbřeskem a usíná se západem slunce. Ekonomická krize v Zimbabwe vyhnala ceny elektřiny k částkám, které si vesnice v současnosti nemůže dovolit platit. A tak se život v Tengenenge vrátil k životnímu rytmu přirozenému lidem po tisíce let, rytmu ohraničenému ranním úsvitem a večerními červánky.

Jakmile ráno vyjde slunce, začne se vesnicí ozývat tlukot kamenických kladívek a utichne až s večerním šerem. Zvuková kulisa je jen dalším střípkem do mozaiky skládající se do neopakovatelného genia loci Tengenenge. Poloha vesnice na úpatí pohoří Great Dyke, tisíce a tisíce soch rozesetých pod stromy v okolí vesnice i všudypřítomné ťukání majzlíků ukrajujících kousky kamene, to vše vytváří atmosféru, která si Vás – návštěvníky vesnice – okamžitě podmaní.

Tengenenge na mapě

Zajímá Vás, kde leží Tengenenge? Prohlédněte si mapu.