Kámen

Hadec, kámen, ze kterého jsou zhotoveny sochy

 

Kámen, který sochaři nejčastěji používají, je hadec (serpentit, serpentinit). Jeho barva zahrnuje škálu od olivově zelené přes odstíny hnědé až po černou. Na okrajích barva kamene často přechází v hnědou či hnědočervenou barvu a sochaři umějí těchto barevných přechodů mistrně využít a začlenit je do svých soch.

Hadec se v Tengenenge těží bezprostředně za vesnicí:

Hadec Zimbabwe TengenengeLom na hadec v TengenengeHadec Zimbabwe TengenengeHadec Zimbabwe Tengenenge

Tvrdý tmavý hadec nazývaný springstone se těží v úbočí pohoří Great Dyke:

Hadec Zimbabwe TengenengeHadec Zimbabwe TengenengeHadec Zimbabwe TengenengeHadec Zimbabwe Tengenenge

Kámen používaný na sochy se v lomech v Zimbabwe těží výhradně ručně. Použití výbušnin by mohlo narušit vnitřní strukturu kamene a způsobit praskání soch při opracování.

Hrubý tvar vtiskne sochař kameni za pomocí majzlíku a paličky, jemnější obrysy pak většinou kamenickým kladívkem s troj- či pětihrotým (výměnným) břitem (obdoba u nás používané pemrlice). Povrch soch se vyhlazuje nejprve rašplí či hrubým pilníkem, následně jemnějším plochým pilníkem a nakonec se vybrušuje za mokra brusným papírem. Hotové sochy jsou nahřívány u otevřeného ohně a celé sochy nebo jen vybrané plochy jsou napouštěny voskem. Vosk se doslova vpije do teplého kamene, původně šedá barva kamene ztmavne a umožní vyniknout jemným strukturám v kameni, kovovým žilkám a  skvrnkám.