Tengenenge

Sochařská komunita Tengenenge v Zimbabwe

Tengenenge – sochařská komunita v Zimbabwe

Pro sochy, které nabízíme v naší e-Galerii, jezdíme osobně k sochařům do vesnice a sochařské komunity Tengenenge v  Zimbabwe. Vesnice leží asi 150 km od hlavního města Harare.

Tengenenge je na pohled typickou africkou vesnicí. To, čím se liší od tisíců dalších vesniček rozsetých po jižní Africe, je povolání jejích obyvatel. V Tengenenge žijí takřka výlučně sochaři a sochařky se svými rodinami. Začali se zde usazovat od poloviny 60. let minulého století na popud bílého farmáře, prospektora i bohéma Toma Blomefielda, který více jak čtyři desítky let stál v čele sochařské komunity. Dnes v Tengenenge tvoří více než stovka sochařů. Většina sochařů bydlí s rodinami přímo v Tengenenge. Někteří sochaři žijí v okolních vesnicích a do Tengenenge docházejí pracovat na svých sochách.

 

Tengenenge – galerie kamenných soch pod širým nebem

Každý ze sochařů má v nejbližším okolí vesnice vyhrazený prostor, kde vystavuje své sochy. To z Tengenenge činí možná největší galerii kamenných soch pod širým nebem na světě. Je takřka nemožné odhadnout počet soch, které je možné najednou zhlédnout v Tengenenge. Jisté je jen, že jde o tisíce soch.

Za svou jedinečnost vděčí Tengenenge i přírodnímu bohatství ukrytému v kopcích pohoří Great Dyke, na jehož úpatí se vesnice rozprostírá. Pohoří se táhne v délce několika set kilometrů od severu k jihu přes náhorní plošinu centrálního Zimbabwe a je pohořím bohatým na kovové rudy. Dnes Great Dyke obyvatelům Tengenenge nabízí jiné bohatství – zásoby kvalitního kamene vhodného pro sochařskou práci. V nejbližším okolí vesnice se těží hadec (serpentit) i spring stone – tvrdší temně černá varieta hadce.

 

Jakmile ráno vyjde slunce, začne se vesnicí ozývat tlukot kamenických kladívek a utichne až s večerním šerem. Zvuková kulisa je jen dalším střípkem do mozaiky skládající se do neopakovatelného genia loci Tengenenge. Poloha vesnice na úpatí pohoří Great Dyke, tisíce a tisíce soch rozesetých pod stromy v okolí vesnice i všudypřítomné ťukání majzlíků ukrajujících kousky kamene, to vše vytváří atmosféru, která si Vás – návštěvníky vesnice – okamžitě podmaní.

 

Podívejte se, jak vypadá jeden den v Tengenenge

Tengenenge

 

Sochy z Tengenenge vybrané z naší e-Galerie

Prohlédněte si náhodně vybrané sochy z naší e-Galerie

Tengenenge na mapě

Zajímá Vás, kde leží Tengenenge? Prohlédněte si mapu.

 

Prohlédněte si další fotografie z Tengenenge