Velké Zimbabwe

Zimbabwe – užitečné informace na cestu

Památky v Zimbabwe

Zimbabwe je zemí, která má potenciál uspokojit téměř každého návštěvníka. Dokáže nabídnout nedotčenou divočinu přírodního parku Mana Pools (okolí řeky Zambezi), hřmící masy vod Viktoriiných vodopádů, zříceniny Velkého Zimbabwe, největší historické kamenné stavby na jih od Sahary, nebo přírodní krásy pohoří Nyanga na východě země při hranicích s Mozambikem či na jihu v parku Matopos.
 

 • Centrum Harare - hlavního města Zimbabwe

  Centrum Harare – hlavního města Zimbabwe

 • Viktoriiny vodopády

  Viktoriiny vodopády

 • Great Zimbabwe - největší kamenná historická stavba na jih od Sahary

  Great Zimbabwe – největší kamenná historická stavba na jih od Sahary

 • Dongoshawa - skalnatá krajina nedaleko Harare

  Dongoshawa – skalnatá krajina nedaleko Harare

Podnebí

Nabídka nezapomenutelných míst je navíc umocněna velmi příznivým klimatem. Ač země leží v tropickém podnebném pásu, vysoká průměrná nadmořská výška zaručuje takřka celoroční příjemně teplé počasí srovnatelné s naším létem. Teplé a vlhké období připadá na místní léto od listopadu do května, zimní suché a chladnější období trvá od května do října.

Politická situace v Zimbabwe

Pod autokratickou vládou prezidenta Roberta Mugabego země zažila mezi lety 2000 až 2009 takřka volný ekonomický pád doprovázený nejvyšší světovou hyperinflací 21. století. Ekonomický úpadek vyburcoval k odporu politickou opozici, která přes veškeré perzekuce Mugabego režimu vyhrála v roce 2008 volby. To ale Mugabe lišácky vyřešil tím, že vítěznou opozici uplatil podílem na státní moci, což mu umožnilo zůstat prezidentem i přes faktickou porážku ve volbách.

V dalších volbách, které se konaly 31. července 2013, již opozice neuspěla. Mugabe byl znovu zvolen prezidentem na další pětileté období a jeho politická strana ZANU-PF (Zimbabwe African National Union – Patriotic Front) získala v parlamentu dvoutřetinovou většinu.

V listopadu 2017 se v Zimbabwe nakrátko ujala moci armáda, která donutila Roberta Mugabeho, aby rezignoval na funkci prezidenta. Předehrou k nekrvavému armádnímu převratu z 15. listopadu 2017 bylo odvolání Emmersona Mnangagwy z postu viceprezidenta, ke kterému došlo 6. listopadu 2017. Předpokládá se, že 93letý Mugabe tím chtěl uvolnit cestu k nástupnictví své manželky Grace do prezidentského úřadu. Zatímco Mugabe, který stál v 70. letech v čele osvobozeneckého boje proti britské vládě, se těšil v Zimbabwe všeobecné úctě, jeho o 40 let mladší choť byla spíše známá rozmařilým způsobem života a nebyla v tradičně patriarchální africké společnosti zřejmě akceptovatelná jak pro velitele armády, tak pro většinu ve vládní straně ZANU-PF. Po necelém týdnu vyjednávání, kdy byl Robert Mugabe, jeho žena Grace a někteří další ministři drženi armádou v domácím vězení, Robert Mugabe sám rezignoval a za to mu byla poskytnuta státní ochrana a zaručeny doživotní finanční výhody. Novým prezidentem Zimbabwe se stal Emmerson Mnangagwa, který složil 24. listopadu 2017 prezidentský slib.

Víza pro vstup do země

Občané České republiky potřebují pro vstup do Zimbabwe vízum. Turistické vízum je možné získat přímo na letišti při vstupu do země, nebo na zastupitelském úřadě Zimbabwe, který poskytuje konzulární služby. Žádosti o jiné než turistické vízum je nutné podávat vždy přes zastupitelské úřady. Nejbližší zastupitelský úřad Zimbabwe je v Berlíně, u nás Zimbabwe zastoupení nemá. Velvyslanectví Zimbabwe ve Vídni od roku 2015 již neposkytuje konzulární služby.

Velvyslanectví Zimbabwe v Berlíně
Die Botschaft der Republik Simbabwe in Berlin
Kommandantenstrasse 80
10117 Berlin
tel.: +49/30/206 22 63
fax: +49/30/204 55 062
e-mail: infor@zimembassyberlin.com

Poplatky za víza do Zimbabwe

Poplatek za udělení víza pro jednorázový vstup je 30 USD (platnost 30 dní), poplatek za dvojnásobný vstup je 45 USD, za vízum pro vícenásobný vstup 55 USD.

Měna

V lednu 2009 Zimbabwe zrušilo vlastní měnu – zimbabwský dolar, který sužovala astronomická inflace. Všude v Zimbabwe lze nyní platit USD či jihoafrickými randy ZAR.

Jazyk

Téměř všichni v Zimbabwe hovoří anglicky, i když pro ně angličtina není mateřským jazykem. Místní jazyky jsou Shona – hlavně na východě, severu a v centru Zimbabwe a Ndebele na západě Zimbabwe.

Očkování na cestu do Zimbabwe

Při cestách do Zimbabwe není povinné žádné očkování, doporučuje se však očkování proti žluté zimnici (povinné je toto očkování jen při cestě ze států, kde se žlutá zimnice vyskytuje), meningokokové encefalitidě a žloutence typu A i B.

Zdravotní situace

Zimbabwe patří mezi africké země s nejvyšším rozšířením AIDS. V některých oblastech je nakaženo až 35% obyvatelstva. V níže položených oblastech (Viktoriiny vodopády, jezero Kariba) je vyšší riziko výskytu malárie, obecně je ale úroveň výskytu malárie v Zimbabwe velmi nízká či se v období sucha malárie vůbec nevyskytuje.

Bezpečnost

Cestování po Zimbabwe je obecně bezpečné. Rizikem je pouze pouliční kriminalita ve větších městech (riziko kapesních krádeží či krádeží zavazadel nebo elektroniky).

Co si nezapomenout na cestu

Dobrým pomocníkem na cestách Vám bude zásuvkový adaptér na britský systém, kapesní svítilna pro případy výpadku proudu či absence elektřiny na venkově a krém na opalování s vyšším ochranným faktorem.