Jak pečovat o sochy

Jak se starat o kamenné sochy ze Zimbabwe

Jak se starat o kamenné sochy ze Zimbabwe

Kamenné sochy, které si můžete prohlédnout a koupit v e-Galerii AFRICKESOCHY.CZ vytvořili sochaři v Zimbabwe na jihu Afriky. Sochy jsou vytesány z hadce.

Většina soch, které naleznete v naší e-Galerii, je z umělecké komunity Tengenenge. Sochaři v Tengenenge sochu hrubě vytesají majzlíkem, pak obrousí rašplí na kámen a postupně ji vyhlazují stále jemnějším a jemnějším brusným papírem. Hladký povrch ohněm zahřáté sochy pak sochaři navoskují. Tím sochy získají svou tmavou barvu, která je tak charakteristická pro sochy zimbabwských sochařů. Barva opracovaného, ale nenavoskovaného hadce je světle šedá.

Pro sochaře je voskování sochy především výtvarná technika. Voskování zdůrazní barvu a kresbu kamene a umožní kontrast tmavých a světlých ploch, pokud je to záměrem umělce.

Sochy v interiérech

Pokud je socha umístěna v interiéru, voskovaný povrch se nemění. Stačí ji jen čas od času otřít od prachu měkkým hadříkem.

Sochy v zahradách

U soch v zahradě však vosk časem smyje déšť. Pokud chcete, aby vaše sochy v zahradě byly stále krásně tmavé a lesklé, je třeba se o sochy pravidelně starat.

Aplikace vosku na zahřátou sochu vyžaduje určitou zručnost a také u nás není možné koupit vosk vhodný přímo pro tento účel. V nabídce specializovaných e-shopů pro kameníky a sochaře jsou ale k dispozici chemické prostředky pro ochranu a zvýraznění barvy kamene. Těmi je možné sochy udržovat stále krásné a chránit je před nepřízní počasí.

My pro snadnou údržbu soch umístěných v zahradách používáme impregnaci a zvýrazňovač barvy kamene s obchodním názvem Kelt od italského výrobce Tenax. Podobný alternativní produkt je například Transformer MAX od výrobce AKEMI. Na internetu naleznete několik českých e-shopů, které mají tyto produkty v nabídce.

Abychom vám usnadnili péči o sochy umístěné v zahradě, připravili jsme pro Vás názorné video s názvem Jak pečovat o sochy v zahradě na našem YouTube kanálu AFRICKESOCHY.CZ.

Aby vaše sochy byly krásně tmavé a lesklé, je ošetření impregnačním přípravkem vhodné provádět pravidelně každý rok někdy v období od jara do začátku podzimu.

Ne všechny sochy jsou v našich klimatických podmínkách vhodné pro umístění v exteriéru i přes období mrazů. Zvláště hnědé hadce mohou absorbovat vlhkost, která může po příchodu mrazů sochy narušit. Rovněž pokud se vlhkost dostane před obdobím mrazů do případných skulinek či spár v kameni, může mráz soše ublížit. Před obdobím mrazů je proto vhodné rizikové sochy v zahradách chránit například zabalením do smršťovací fólie.

 

Prohlédněte si naše krátké video o tom, jak pečovat o sochy v zahradě

 

Jak pečovat o sochy v zahradě

 

Sochy vybrané z naší e-Galerie

Prohlédněte si náhodně vybrané sochy z naší e-Galerie