Jak pečovat o sochy

Jak se starat o kamenné sochy ze Zimbabwe

Jak se starat o kamenné sochy ze Zimbabwe

Barva opracovaného či jemně vybroušeného hadce je světle šedá. Plochy, které jsou tmavé, sytě barevné či lesklé, jsou ošetřeny voskem. Sochaři před voskováním sochy nahřívají většinou přímo u otevřeného ohně. Povrch většiny soch je porézní a vosk se do horkého kamene hluboko vpije. Zchladlý vosk sochaři rozleští jemnou látkou do vysokého lesku.

Sochy v interiérech

Sochy umístěné v interiéru nevyžadují žádnou péči. Prach je nejvhodnější otřít měkkým hadříkem či prachovkou. Dejte pozor, leštěný povrch je možné poškrábat někdy třeba i prstýnkem.

Sochy v zahradách

Ne všechny sochy jsou v našich klimatických podmínkách vhodné pro umístění v exteriéru i přes období mrazů. Zvláště hnědé hadce mohou absorbovat vlhkost, která může po příchodu mrazů sochy narušit. Rovněž pokud se vlhkost dostane před obdobím mrazů do případných skulinek či spár v kameni, může mráz soše ublížit. Před obdobím mrazů je proto vhodné sochy v zahradách chránit například zabalením do smršťovací fólie.

Vosk vystavený dlouhodobému působení deště po čase zmatní či jej na exponovaných místech déšť může úplně smýt. Zhruba jednou za dva roky je proto vhodné sochy převoskovat na místech, kde ztratily svůj lesk.

Máte-li zájem o odbornou údržbu Vašich soch, kontaktujte nás.

Voskování a opravy povrchových poškození soch provedeme přímo ve Vaší zahradě. Před voskováním je třeba povrch sochy nahřát horkovzdušnou pistolí. Pro práci proto potřebujeme přípojku elektrického proudu ve vzdálenosti do cca 20 metrů od sochy. Menší sochy si můžeme vyzvednout a voskování (či případné opravy) provést v naší dílně.

 

Sochy vybrané z naší e-Galerie

Prohlédněte si náhodně vybrané sochy z naší e-Galerie