První výstavy soch ze Zimbabwe
První sochy zimbabwských sochařů do České republiky dovezla Miroslava Sodomková v roce 2005. Následně sochy představila na výstavách v Alšově jihočeské galerii v Českých Budějovicích v roce 2006, v Botanické zahradě v Praze – Troji v letech 2006 a 2007 a ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze v roce 2007. Po náhlé a nečekané smrti M. Sodomkové na podzim roku 2007 pokračuje v její práci její manžel Ondřej Homolka.
Ateliér AfrickéSochy.cz
Od roku 2011 se prodeji soch ze Zimbabwe věnují společně manželé Ondřej a Hana Homolkovi pod značkou Ateliér AfrickéSochy.cz. Jejich dlouhodobým cílem je etablovat moderní zimbabwské sochařství v České republice. Práci sochařů ze Zimbabwe prezentují každý rok na řadě výstav a doprovodných akcí.
GALERIE & KAVÁRNA Art & Coffee
Na podzim roku 2015 otevřeli manželé Homolkovi GALERII & KAVÁRNU Art-n-Coffee v centru Prahy v pasáži České národní banky, Na příkopě 24, Praha 1.
Zde jsou stále vystaveny přes tři desítky soch, které si mohou návštěvníci zdarma prohlédnout sedm dní v týdnu v pravidelných otevíracích časech kavárny. V Art-n-Coffee vystavené sochy jsou průběžně obměňovány. Výstavu soch doplňují rovněž dočasné výstavy obrazů nebo fotografií.
Akce a přednášky o sochařích v Zimbabwe a Tengenenge
Manželé Homolkovi také pravidelně pořádají akce a odborné přednášky s cílem seznámit českou veřejnost se zimbabwským uměním a s životem sochařů a jejich rodin v komunitě Tengenenge. Sledujte naši rubriku „aktuality“, pokud se chcete o těchto akcích dozvědět více.
Podpora dětí sochařů z komunity Tengenenge
Od roku 2010 podporují manželé Homolkovi vzdělávání dětí sochařů z umělecké komunity Tengenenge prostřednictvím nevládní neziskové organizace Klub přátel Tengenenge. Klub finančně zajišťuje provoz předškolního zařízení přímo ve vesnici Tengenenge. Děti se ve zdejší škole učí nejen mluvit anglicky, ale i základní školní dovednosti. Ve školní docházce pak děti pokračují v základní škole Horse Shoe v Guruve vzdálené 8 kilometrů. Díky vzdělávání přímo v Tengenenge děti začínají první třídou a nemusí chodit do přípravného nultého ročníku.
„Sochaře v Zimbabwe podporujeme tím, že od nich sochy nakupujeme přímo bez dalších zprostředkovatelů a galeristů. Vedle toho nám však záleží na vzdělání dětí sochařů. Proto benefiční činností získáváme prostředky na financování předškolní výuky v sochařské komunitě Tengenenge.“
Ondřej a Hana Homolkovi
.