Stěhovavý ptáček

Maudy Muhoni socha PtáčekPublikováno: 20. 6. 2014
 
Od června do srpna bude v královédvorské ZOO tvořit sochy Maudy Muhoni – sochařka z komunity Tengenenge. Do Evropy přiletěla ve čtvrtek 19. června 2014 a o den později v pátek se vypravila na první cestu po Čechách – vybrat to nejdůležitější, co potřebuje pro svou tvorbu, kámen.

Protože dovézt surový kámen přímo z Tengenenge by bylo komplikované a drahé, hledali jsme u nás alternativní kámen, se kterým by mohla pracovat.

Umělci v Tengenenge jsou zvyklí pracovat z hadcem, který se v Tengenenge přímo těží. Na rozdíl třeba od pískovců, které jsou nejhojněji zastoupeny v tuzemské sochařské tvorbě, u hadců je možné velmi jemně vybrousit povrch kamene. A pokud se vyhlazený navoskuje, získá kámen velmi tmavou a sytou barvu. Použitý kámen i způsob jeho zpracování je velmi charakteristický pro celé zimbabwské sochařství.

Náš úkol byl tedy jasný – nalézt u nás lom, ve kterém se těží hadec podobný tomu v Tengenenge. Hledali zdroj kamene blíže ose Tehov – Dvůr Králové a trochu náhodou jsme objevili kamenolom Bernartice, který leží kousek od exitu 66 na D1.

A protože jsme nechtěli nic ponechat náhodě, rozhodli jsme se vzít jeden kámen s sebou do Tengenenge při naší únorové cestě. Chtěli jsme umožnit Maudy vyzkoušet si kámen ještě před tím, než přijede.

Trochu jako školáci dob minulých s „cihlou“ v chlebníku při branném cvičení jsme na ruzyňském letišti odbavili naše zavazadlo s tříkilogramovým kamenem. A protože naše cesta do Harare byla poněkud klikatá, navštívil kámen postupně Istanbul, Káhiru a Dar Es Salaam, aby šťastně přistál v Harare. Druhý den po našem příjezdu do Tengenenge jsme kámen předali Maudy. Následující den se nám Maudy pochlubila hrubě opracovaným ptáčkem. Během dalšího dne Maudy ptáčka dokončila a předala nám ho s tím, že je to dárek pro nás. Z kamene se tak stal stěhovavý ptáček, který o týden později stejnou cestou přes tři hlavní města přiletěl zpátky do Prahy.

A i když jsme ptáčka od Maudy dostali jako dárek, rozhodli jsme se ho věnovat dále panu Hořtovi z Bernartického kamenolomu jako poděkování za ochotu i trpělivost, se kterou se nám věnoval. A tak se stěhovavý ptáček vrátí na místo, kde se narodil. Ale protože jak lidé tak i ptáci většinou nemění svou povahu, třeba stěhovavým ptáčkem zůstane a jeho výlet do Zimbabwe nebyl tím posledním, který podnikne :-)

A pokud víte o dalším lomu, kde je možné získat hadec pro sochařskou tvorbu, napište nám nebo zavolejte. Jak my, tak určitě i Maudy bude ráda, protože v jiném místě bude mít hadec jistě jinou barvu i strukturu a třeba i vaším přispěním vzniknou unikátní sochy z různých kamenů. Předem děkujeme.

Ondřej a Hana Homolkovi

Maudy Muhoni vybírá kámen, ze kterého bude tvořit ve Dvoře Králové

 
Výběr kamene pro sochyVýběr kamene pro sochyVýběr kamene pro sochyVýběr kamene pro sochyVýběr kamene pro sochyVýběr kamene pro sochyVýběr kamene pro sochyVýběr kamene pro sochyVýběr kamene pro sochyVýběr kamene pro sochyVýběr kamene pro sochyVýběr kamene pro sochy