Zimbabwe

 
Centrum Harare - hlavního města ZimbabweGreat Zimbabwe - největší kamenná historická stavba na jih od SaharyRybář na řece LimpopoDongoshawa - skalnatá krajina nedaleko Harare

Užitečné informace na cestu do Zimbabwe

 

Památky

Zimbabwe je zemí, která má potenciál uspokojit téměř každého návštěvníka. Dokáže nabídnout nedotčenou divočinu přírodního parku Mana Pools (okolí řeky Zambezi), hřmící masy vod Viktoriiných vodopádů, zříceniny Velkého Zimbabwe, největší historické kamenné stavby na jih od Sahary, nebo přírodní krásy pohoří Nyanga na východě země při hranicích s Mozambikem či na jihu v parku Matopos.

Podnebí

Nabídka nezapomenutelných míst je navíc umocněna velmi příznivým klimatem. Ač země leží v tropickém podnebném pásu, vysoká průměrná nadmořská výška zaručuje takřka celoroční příjemně teplé počasí srovnatelné s naším létem. Teplé a vlhké období připadá na místní léto od listopadu do května, zimní suché a chladnější období trvá od května do října.

Politická situace

Aktualizováno: 11. 11. 2013
Hlavním důvodem, který turisty odrazuje od návštěvy této exotické země, tak zůstává situace na politické scéně. Pod autokratickou vládou prezidenta Roberta Mugabego země zažila mezi lety 2000 až 2009 takřka volný ekonomický pád doprovázený nejvyšší světovou hyperinflací 21. století. Ekonomický úpadek vyburcoval k odporu politickou opozici, která přes veškeré perzekuce Mugabego režimu vyhrála v roce 2008 volby. To ale Mugabe lišácky vyřešil tím, že vítěznou opozici uplatil podílem na státní moci, což mu umožnilo zůstat prezidentem i přes faktickou porážku ve volbách.

V dalších volbách, které se konaly 31. července 2013, již opozice neuspěla. Mugabe byl znovu zvolen prezidentem na další pětileté období a jeho politická strana ZANU-PF (Zimbabwe African National Union – Patriotic Front) získala v parlamentu dvoutřetinovou většinu. Mugabeho vítězství pravděpodobně zemi přinese další ekonomickou stagnaci či jen pomalý návrat k ekonomické situaci před rokem 2000.

Víza pro vstup do země

Aktualizováno: 11. 4. 2016
Občané České republiky potřebují pro vstup do Zimbabwe vízum. Turistické vízum je možné získat přímo na letišti při vstupu do země, nebo na kterémkoli zastupitelském úřadě Zimbabwe. Žádosti o jiné než turistické vízum je nutné podávat vždy přes zastupitelské úřady. Nejbližší zastupitelské úřady Zimbabwe jsou ve Vídni a Berlíně, u nás Zimbabwe zastoupení nemá.

Velvyslanectví Zimbabwe ve Vídni,
Botschaft der Republik Simbabwe in Wien
Neustift am Walde 91
1190 Wien
tel.: +43/1/407236/7
fax: +43/1/4079238
e-mail: z.vien@chello.at

Velvyslanectví Zimbabwe v Berlíně
Die Botschaft der Republik Simbabwe in Berlin
Kommandantenstrasse 80
10117 Berlin
tel.: +49/30/206 22 63
fax: +49/30/204 55 062
e-Mail: zimberlin@botschaft-zimbabwe.de

Poplatky za víza

Poplatek za udělení víza pro jednorázový vstup je 30 USD (platnost 30 dní), poplatek za dvojnásobný vstup je 45 USD, za vízum pro vícenásobný vstup 55 USD.

Měna

V lednu 2009 Zimbabwe zrušilo vlastní měnu – zimbabwský dolar, který sužovala astronomická inflace. Všude v Zimbabwe lze nyní platit USD či jihoafrickými randy ZAR.

Jazyk

Téměř všichni v Zimbabwe hovoří anglicky, i když pro ně angličtina není mateřským jazykem. Místní jazyky jsou Shona – hlavně na východě, severu a v centru Zimbabwe a Ndebele na západě Zimbabwe.

Očkování

Při cestách do Zimbabwe není povinné žádné očkování, doporučuje se však očkování proti žluté zimnici (povinné je toto očkování jen při cestě ze států, kde se žlutá zimnice vyskytuje), meningokokové encefalitidě a žloutence typu A i B.

Zdravotní situace

Zimbabwe patří mezi africké země s nejvyšším rozšířením AIDS. V některých oblastech je nakaženo až 35% obyvatelstva. V níže položených oblastech (Viktoriiny vodopády, jezero Kariba) je vyšší riziko výskytu malárie, obecně je ale úroveň výskytu malárie v Zimbabwe velmi nízká či se v období sucha malárie vůbec nevyskytuje.

Bezpečnost

Cestování po Zimbabwe je obecně bezpečné. Rizikem je pouze pouliční kriminalita ve větších městech (riziko kapesních krádeží či krádeží zavazadel nebo elektroniky).

Co si nezapomenout

Dobrým pomocníkem na cestách Vám bude zásuvkový adaptér na britský systém, kapesní svítilna pro případy výpadku proudu či absence elektřiny na venkově a krém na opalování s vyšším ochranným faktorem.