Výstavu Afrika v srdci je možné navštívit od 1. dubna do 31. srpna 2022
Od 1. dubna do 31. srpna 2022 vystavuje Ateliér AfrickeSochy.cz sochy zimbabwských sochařů v Muzeu fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci v rámci výstavy Afrika v srdci.
Vernisáž výstavy
Vernisáž výstavy Afrika v srdci se uskuteční ve čtvrtek 31. března 2022 v 17 hodin v Muzeu fotografie: Kostelní 20/I – jezuitská kolej, 377 01 Jindřichův Hradec.
Ústřední částí výstavy jsou fotografie mapující výpravy Josefa Vágnera do Afriky. Fotografie na výstavu zapůjčila Nadace Josefa a Zdeny Vágnerových.
Příběh Josefa Vágnera – ředitele královédvorské ZOO
Český přírodovědec, cestovatel a spisovatel Ing. Josef Vágner, CSc., byl v letech 1965–1983 ředitelem královédvorské zoo. Během svého působení prosadil novou koncepci zoo úzce zaměřenou na africká zvířata. S cílem odlišit se od jiných českých i evropských zoologických zahrad se soustředil již v době, kdy to v chovu zvířat nebylo obvyklé, na to, aby zvířata v lidské péči co nejvíce prosperovala – zvětšoval plochy výběhů, klece nahrazoval příkopy, nechal vystavět moderně řešené pavilony. Jeho největším snem však bylo vybudovat safari, které by bylo podobné skutečné přírodě, jak ji Josef Vágner poznal při svých cestách do Afriky. Tento jeho sen se naplnil až v roce 1989, kdy bylo pro veřejnost otevřeno královédvorské safari.
Josef Vágner si současně uvědomoval, že zvířata v africké divočině začínají být ve stále větším ohrožení, a věřil, že jedním ze způsobů, jak jim pomoci, je chovat zástupce vybraných druhů v zoologických zahradách v Evropě. Jakmile to situace v chovech i volné přírodě dovolí, bylo Vágnerovým cílem vracet zvířata zpět do volné přírody. Proto z devíti expedic do africké divočiny uskutečněných v letech 1967–1976 Josef Vágner dovezl do Dvora Králové více než 2 000 zvířat. Pro nové chovy prosadil rozšíření dosavadní plochy zoo na plochu zhruba 70 hektarů.
Zatímco v průběhu prvních výprav se Josef Vágner soustředil hlavně na odchyt ptáků, plazů a primátů, od expedice do Ugandy v roce 1969 se specializoval na odchyt kopytníků – antilopy koňské, zebry, žirafy Rothschildovy a dalších. Později se vypravil také do Keni, kde odchytával žirafy síťované, zebry Grévyho, antilopy kudu malé či antilopy hirola. Jeho menší expedice směřovaly do Tanzanie, Jižního Súdánu, Namibie či Kamerunu, kde pro královédvorskou zoo získal například zebry horské, antilopy bongo, gorily či nosorožce severní.
Během pobytů v Africe Josef Vágner pořídil tisíce fotografií a množství filmů dokumentujících mizející africkou divočinu.
Sochy, obrazy a fotografie představí současnou Afriku
Muzeum fotografe a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci se rozhodlo představit nejen výstavu fotografií Josefa Vágnera, ale návštěvníkům nabídnout i výběr tradičního a současného afrického umění. Kromě soch, které vytesali především umělci v umělecké komunitě Tengenenge, ale také nejúspěšnější současný sochař Dominic Benhura nebo již zemřelý Lazarus Takawira, výstava představí také současné fotografie divokých afrických zvířat a africké přírody fotografa Václava Šilhy.
Motivy afrických zvířat a domorodců jsou motivem obrazů, která vystavuje Radu Tesaro.
Tradiční africké umění dokumentující kulturu původních afrických kmenů představí exponáty ze sbírek Ing. Oldřicha Máci a ze studia Original Afrika Jana Bretta.
Ateliér AfrickeSochy.cz na výstavě představuje 28 soch, které jsou umístěny ve dvou protilehlých chodbách (ambitu) v přízemí muzea – bývalé jezuitské koleje.
Výstavu Afrika v srdci doprovodí další vzdělávací programy, besedy, přednášky a komentované prohlídky. Na téma afrických zvířat bude vyhlášena i soutěž pro dětské fotografy zakončená výstavou a oceněním nejlepších fotografií.
Těšíme se na Vaši návštěvu.
Podívejte se na video z výstavy afrických soch v Muzeu fotografie