„Africké umění působí slovy nepopsatelnou silou, strhujícím bohatstvím forem, hlubokou lidskostí, tajemným poselstvím do budoucnosti. Převratně ovlivnilo umění XX. století a zústává inspirujícím, životodárným pramenem čisté vody v pestré mozaice kultur světa“
Jiří Andrle, 2003
Pokud chcete okusit nezvyklou konfrontaci „evropského“ pohledu na výtvarné umění s tradičním uměním afrických řezbářů, zbývají vám již jen tři týdny, abyste navštívili retrospektivní průřez tvorbou Jiřího Andrleho v Pelléhově vile a prohlédli si zde vytavovanou sbírku afrických soch. Galerie Jiřího Andrleho se uzavírá na konci března a sbírky budou přesunuty mimo Prahu.
Ve třech patrech vily v pražských Dejvicích je vytaveno na dvě stě afrických dřevěných soch a sedmdesát obrazů a grafik Jiřího Anderleho. Andreleho galerie v Pelléově vile byla otevřena v listopadu 2003 a loni na podzim tak oslavila desetileté výročí.
Africké sochy a dřevěné řezby, které Jiří Andrle shromáždil, nejsou etnografickou sbírkou a ti, co by očekávali, že se zde dozvědí více o lidech a prostředí, ve kterém sochy vznikly, mohou být zklamáni. Je nutné si uvědomit, že Jiří Andrele sbírá původní africké umění se zaujetím umělce a výtvarníka a tak je na výstavě také prezentuje. Není z tohoto pohledu důležité, kdo a proč sochy vytesal, ale důležitý je jen výsledek jeho tvůrčí práce. Sbírka pobízí k zamyšlení nad tím, jak ostře kontrastuje výtvarný projev přírodních národů s našimi evropskými tradicemi sochařství. Je pak snadné pochopit proč se právě africké tradiční umění stalo velkou inspirací pro evropskou modernu začátku 20. století.
Magistrát Hlavního města Prahy končí spolupráci s obecně prospěšnou společností Pelleova vila a Nadací Milady a Jiřího Anderlových z „finančních důvodů“, takže bude jistě zajímavé sledovat jakého „komerčního“ využití se objekt Pelléovy vily v budoucnu dočká. Jiří Aderle proto sbírku afrického umění, která se ve vile nyní nachází, přestěhuje do Pavlíkova na Rakovnicku, obce kde se Jiří Aderle narodil. V tomto místě byla již v roce 2006 otevřena Výstavní síň Jiřího Anderleho.