První výstavy soch ze Zimbabwe
První sochy zimbabwských sochařů do České republiky dovezla Miroslava Sodomková v roce 2005. Následně sochy představila na výstavách v Alšově jihočeské galerii v Českých Budějovicích v roce 2006, v Botanické zahradě v Praze – Troji v letech 2006 a 2007 a ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze v roce 2007. Po náhlé a nečekané smrti M. Sodomkové na podzim roku 2007 pokračuje v její práci její manžel Ondřej Homolka.
Ateliér AfrickéSochy.cz
Od roku 2011 se prodeji soch zimbabwských sochařů věnují společně manželé Ondřej a Hana Homolkovi pod značkou Ateliér AfrickeSochy.cz. Jejich dlouhodobým cílem je etablovat moderní zimbabwské sochařství v České republice. Práci sochařů ze Zimbabwe prezentují každý rok na výstavách a společenských akcích.
VIZE ATELIÉRU AFRICKESOCHY.CZ
Vizí Ateliéru je představovat a nabízet k prodeji výtvarná díla sochařů ze Zimbabwe v České republice i okolních německy hovořících státech. Proto Ateliér díla sochařů představuje nejen v e-Galerii na stránkách AfrickeSochy.cz, ale i v německé verzi e-Galerie na webu SteinSkulpturen.eu. Vedle nabídky soch v e-Galerii představujeme sochy také na sociálních sítích Instagram a Facebook.
GALERIE & KAVÁRNA ART & COFFEE
Na podzim roku 2015 manželé Homolkovi společně otevřeli GALERII & KAVÁRNU Art-n-Coffee v centru Prahy v pasáži České národní banky. Pasáž spojuje obchodní třídu Na Příkopě se Senovážným náměstím. Vyústění do ulice Na Příkopě je nedaleko známé gotické Prašné brány a secesní stavby Obecního domu.
V GALERII & KAVÁRNĚ Art-n-Coffee jsou stále vystaveny přes tři desítky soch, které si mohou návštěvníci prohlédnout sedm dní v týdnu v pravidelných otevíracích hodinách kavárny. Sochy vystavené v GALERII & KAVÁRNĚ Art-n-Coffee jsou průběžně obměňovány. Stálou výstavu soch v kavárně doplňují rovněž dočasné výstavy obrazů nebo fotografií dalších převážně českých současných umělců.
GALERIE & KAVÁRNA ART & COFFEE NA MAPĚ
PASÁŽ ČESKÉHO UMĚNÍ A DESIGNU
S GALERIÍ & KAVÁRNOU Art-n-Coffee je úzce propojen i projekt PASÁŽE ČESKÉHO UMĚNÍ A DESIGNU. V pasáži České národní banky, ve které se nachází GALERIE & KAVÁRNA Art-n-Coffee, spravuje nezisková organizace Pasáž českého designu, z.ú., založená Hanou Homolkovou třicet devět výkladců bývalé prvorepublikové obchodní pasáže. Výkladce si pronajímají umělci i firmy, aby v nich prezentovali svou uměleckou tvorbu. Organizace PASÁŽ ČESKÉHO DESIGNU charitativně podporuje vybrané projekty v oblasti umění a designu a umělecké školy.
PODPORA DĚTÍ SOCHAŘŮ Z KOMUNITY TENGENENGE
Od roku 2014 podporují manželé Homolkovi prostřednictvím nevládní neziskové organizace Klub přátel Tengenenge, z.s., vzdělávání dětí sochařů z komunity Tengenenge. Klub přátel Tengenenge, který založila Marie Imbrová, afrikanistka a bývalá charge de faire v Zimbabwe, podporuje děti od školky až po studium nadaných studentů na střední škole.
Do školky mohou děti chodit přímo ve vesnici Tengenenge. Ve školce se děti učí především základům angličtiny. I když je bývalá britská kolonie Zimbabwe více než čtyři desítky let samostatným státem, školní výuka na všech stupních škol stále probíhá v angličtině. Rodiče ale od narození s dětmi mluví jazykem etnika, ke kterému náleží. Většinové etnikum v Zimbabwe jsou Šonové. Tengenenge je však uměle vytvořená komunita, ke které se přidali umělci z různých koutů Afriky. Etnická skladba rodin je zde proto mnohem pestřejší.
Školní docházku děti z Tengenenge začínají na základní škole Tengenenge Primary School vzdálené od vesnice asi 3 kilometry. Díky předškolní výuce přímo ve vesnici děti začínají ve státní škole první třídou a nemusí chodit do přípravného nultého ročníku, aby si osvojili základy angličtiny.
Žáky z Tengenenge, kteří docházejí do základní školy Tengenenge Primary School, Klub nepodporuje přímo, ale snaží se škole v rámci dostupných finančních prostředků získaných Klubem zajistit více učebnic pro výuku. Přestože je Tengenenge Primary School státní škola, V Zimbabwe to automaticky neznamená, že škola dostane od státu dostatek učebnic a dalších pomůcek pro zajištění výuky.
Děti z umělecké komunity Tengenenge v africkém Zimbabwe
KLUB PŘÁTEL TENGENENGE
Nejnadanější děti Klub přátel Tengenenge podporuje ve studiu na střední škole. V roce 2024 Klub zajišťuje platby školného čtyř studentek a přispívá jim i na nezbytné životní náklady. Všechny studentky z Tengenenge studují střední školu internátním způsobem. Přímo z Tengenenge není možné do školy dojíždět. Neexistuje zde jakákoliv pravidelná doprava. Studentky většinou bydlí u svých vzdálených příbuzných, někde poblíž střední školy, kterou navštěvují.
Nejnadanější studentkou z celé komunity Tengenenge je Memory Tembo, dcera sochaře Juji Tembo. Memory studuje na Kondo school poblíž Guruve. V roce 2024 studuje 3 rok střední školy.
Děti sochařů z Tengenenge můžete podpořit i vy finančním příspěvkem na transparentní účet Klubu přátel Tengenenge číslo účtu: 2390465389/0800, nebo příspěvkem ve výši 500 Kč či 1000 Kč přes QR kódy níže. Děkujeme vám za to, že dětem pomáháte.
Sochy vybrané z naší e-Galerie
Prohlédněte si náhodně vybrané sochy z naší e-Galerie