Výstava kamenných soch v Safari Parku Dvůr Králové
Již šestým rokem vystavujeme od pozdního jara do podzimu kamenné sochy zimbabwských sochařů v Safari Parku (ZOO) Dvůr Králové. V samostatném příspěvku naleznete více informací o letošní výstavě soch.
Sochařka Maudy Muhoni
Zároveň od začátku července do konce srpna můžete při návštěvě Safari Parku sledovat při tesání soch zimbabwskou sochařku Maudy Muhoni. Maudy přijíždí z umělecké komunity Tengenenge, kde přímo od sochařů nakupujeme sochy, které si můžete prohlédnout v naší e-Galerii. V Safari Parku Maudy tesá své sochy před restaurací U Lemura ve všechny dny v týdnu s výjimkou pondělků. Pro své sochy používá hadec – stejný kámen, se kterým je zvyklá pracovat v Zimbabwe. Jen tento kámen byl vytěžen v lomu Bernartice poblíž Zruče nad Sázavou.
Sochařské workshopy
Maudy nejen tvoří vlastní sochy, ale vede i sochařské workshopy. Na workshop se mohou přihlásit všichni, kteří si chtějí zkusit vytesat vlastní sochu nebo si zdokonalit či rozšířit své již získané dovednosti. Organizátorem workshopů je Safari Park Dvůr Králové. Ceny workshopu jsou uvedené níže v tomto příspěvku.
Během jednoho dne je možné zhotovit jen menší sošku. Optimální je si pro zhotovení vlastní sochy rezervovat dva dny. Pro přenocování ve Dvoře Králové je možné využit i ubytování, které nabízí přímo Safari Park.
Nástroje pro sochařský workshop
Na workshop je nutné si přinést vlastní nástroje, nebo je možné si je na místě za poplatek zapůjčit. Minimální sada nástrojů pro první vlastní sochu zahrnuje: jednohrotý majzlík, označovaný jako špičák či špice, kladívko nebo menší paličku a rašpli či pilník na kámen.
Kámen, který v rámci workshopu dostanete k dispozici, je středně tvrdý a špičák musí mít kalené ostří. Vhodnějšími nástroji jsou špičáky, které mají ostří z tvrdokovu. Tyto nástroje jsou vhodné pro práci s tvrdšími pískovci, mramory či žulou. Jsou o něco dražší než kované a kalené nástroje, ale pokud se chcete práci s kamenem věnovat častěji, určitě jsou dobrou investicí.
Pro workshop Vám stačí obyčejné kladívko, které bývá ve výbavě téměř každé domácnosti. Můžete zvolit i paličku, ale pamatujte, že vyšší váha paličky rychleji unaví vaše zápěstí, takže vhodná je palička, ale určitě ne „palice“.
Pro opracování špičákem do hrubého tvaru se povrch kamene budoucí sochy brousí rašplí nebo pilníkem na kámen. Nástroj lze zakoupit i v běžných hobby marketech pod označením pilník pro obkladače nebo pilník z tvrdokovu.
Konečné fáze úpravy sochy jsou broušení brusným papírem pod vodou a voskování. Tyto potřeby bude mít pro vás Maudy k dispozici.
Poslední, na co určitě nezapomeňte, jsou ochranné pomůcky. Před odletujícími kousky kamene je vhodné chránit oči plastovými ochrannými brýlemi. Před nešikovným úderem částečně pomohou vaše ruce ochránit ochranné rukavice. Tyto ochranné pomůcky prodávají všechny obchody pro řemeslníky.
Rezervace workshopu
Termín workshopu je nutné si předem rezervovat. Rezervaci workshopu a veškeré další potřebné informace získáte v oddělení komunikace Safari parku od pana Linh Le Que (Olivera) na emailové adrese oliver.leque@zoodk.cz.
Ceny sochařského workshopu v Safari Parku Dvůr Králové:
jeden den 950 Kč;
dva dny 1450 Kč;
tři dny 1750 Kč;
každý další den 290 Kč.
Při práci na vlastní soše se nechte inspirovat kamenem. Sochaři říkají, že socha je v kameni již ukryta a úkolem sochaře je sochu je odhalit a odkrýt. Přejeme vám hodně radosti při vlastní tvořivé práci.
Sochy vybrané z naší e-Galerie
Prohlédněte si náhodně vybrané sochy z naší e-Galerie